Jak nagrać dobre ujęcia do późniejszego montażu i obróbki

Stabline ujęcia
Staraj się trzymać kamerę podczas filmowania stabilnie, najlepiej dwoma rękoma. Przesuwaj kamerę wolnymi ruchami, nie machaj jak pędzlem po ścianie. Staraj się pokazać daną rzecz z rożnych kątów. Czasem wykonaj stabilne ujęcie na jakiś obiekt, w szczególności jeśli chcesz pokazać jego detale (filiżankę herbaty z bliska), albo plan ogólny (widok na zachodzące słońce z morzem). Jeśli chcesz pokazać trochę dynamizm, obejdź osobę lub przedmiot dookoła.

Długość ujęć
Ujęcia mogą być różnej długości, wszystko zależy co chcesz pokazać. Jeśli filmujesz przyrodę, widoki, zabytki lepiej robić krótkie ujęcia około 15-20 s. W przypadku kiedy dzieje się coś dynamicznego, to wtedy lepiej zrobić dłuższe ujęcia (np. ucieczka przed deszczem, zabawa w morzu, jazda na rowerze). Montażysta poradzi sobie z takim ujęciem i potnie go tak aby jeszcze bardziej wzmocnić dynamizm takiej sceny.

Co filmować
  • Filmuj przede wszystkim to co Cię interesuje, to co Ci się podoba, bo przecież odtwarzanie takich wspomnień będzie dla Ciebie przyjemne. 
  • Filmuj uczestników imprezy/wakacji/eventu - straja się ich filmować w różnych kadrach, rób zbliżenia, na twarz ręce, które coś robią, nogi które idą. 
  • Follow the action - idź kamerą za akcją.
  • np. Nadmuchiwanie piłki plażowej

Zawsze filmuj w poziomie, chyba że...
Pamiętaj jeśli nagrywasz film, który potem chcesz wygodnie oglądać na dużym ekranie to zawsze nagrywaj w poziomie aby uniknąć czarnych pasów po bokach ekranu. Chcesz przecież wypełnić całą możliwą przestrzeń ekranu. 
Chyba, że świadomie nagrywasz tylko i wyłącznie wertykalnie na TikToka, YouTuBe shorts albo FaceBooka, aczkolwiek pamiętaj, że jeśli nagrywasz w dużej rozdzielczości 4K w poziomie zawsze można to wyedtować do formatu wertykalnego, także nagrywanie w poziomie nie zamyka CI drogi do powstania filmy w pionie, a nagrywanie w pionie uniemożliwia Ci pokazanie tego filmu w poziomie.

Opowiedz historię
Historia ma znaczenie. Dużo łatwiej przyswaja się treści jeśli mają one logiczną ciągłość, także zadbaj o to aby wprowadzić widza w Twoją historię. 
Nagraj krótkie wypowiedzi, w stylu vlogowym, co robisz, gdzie zmierzasz, co odwiedzasz. Jeśli coś cię zaciekawi powiedz to w trakcie nagrywanego ujęcia. Pamiętaj że słowa które wypowiadasz danym ujęciu mogą być przemontowane i użyty w zupełnie innym miejscu. Ważne żeby rejestrować wypowiedzi, które pomogą odnaleźć się widzowi w Twojej historii.
Nagrywaj także ujęcia z trasy, z chwil kiedy się przemieszczasz, widz zobaczy wtedy Twoją podróż.
Nagrywaj wysiłek, emocje jeśli coś wymagało od Ciebie dużo wytrwałości lub wiązało się z dużą dawką emocji nagraj je, zawsze miło wraca się do takich chwil.


Dźwięk
W przypadku ujęć ogólnych jak widoki, natura etc. nie musisz martwić się o dźwięk. Twój aparat lepiej lub gorzej zarejestruje dźwięk a montażysta sobie z tym na pewno poradzi.
Natomiast w przypadku kiedy chcesz aby Twoje słowa albo wypowiedzi osób które filmujesz zostały dobrze zarejestrowane to musisz pamiętać aby nagrać to w stosunkowo spokojnym miejscu i aby osoby mówiące były stosunkowo blisko kamery. Na pewo efekt poprawi zewnętrzny mikrofon. Jeśli dużo mówisz na filmach to dobrze jest się w taki doposażyć.